VILJO HIRVONEN, GOLVLAMPA, H 801. Stämplad Valaistustyö, H 801. 1970-talets förstahälft.
Foten klädd i svart läder, skärmen vitmålad metall och mässing. Justerbar höjd ca 165 cm.
Bucklor och sedvanligt slitage.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.