SKEDAR, 7 st, silver samt DOSA, 17/1800-tal, 464 g.

Graverad och pressad dekor. Dosa, längd 8 cm, stämplad Nils Limnelius, Stockholm, 1804. Skedarnas längd 21-22 cm. Skedar stämplade av bl a Arvid Wernström, Eksjö, 1829. Petter Eneroth, Stockholm, 1806. Anders Gustaf Carlberg, Eksjö, 1857.

Ställvis omfattande slitage, anlupna. Gravyr. En sked med avbrutet skaft, en sked med brott i skeden.

Utropspris
2 500 SEK