TAKLAMPA SAMT VÄGGLAMPA, Hans-Agne Jacobsson, Markaryd, omkring 1900-talets mitt. Taklampa höjd ca 30 cm.

Stommar i mässing med kupor i klarglas. Etikettmärkta. Två extra glaskupor medföljer.

Bruksslitage. Repor nagg samt mindre avslag och anlöpningar. Ej funktionstestade. Smärre tillverkningsdefekt på vägglampans stomme. Vägglampa med avklippta sladdar.

Utropspris
3 000 SEK