VAS samt SKÅL och KARAFF, "Tusen Fönster", Simon Gate, Orrefors, modell formgiven 1934.

Skål, diameter 18 cm. Höjd 12 cm.
Vas, diameter 14 cm. Höjd 27 cm.
Karaff med propp. Höjd 27 cm.

Bruksslitage. Märken och repor.

Utropspris
3 000 SEK