Rektangulär skiva av marmor vilande på parställda delfiner, sarg med dekor av palmetter samt rosetter, väggstycke med marmorering samt i relief urna, svartmålat underrede, längd 124, bredd 66, höjd 82 cm.
Senare skiva, nagg, sprickor i träet, pastellage med skador, färgbortfall.