PARTI STINGHYLLOR, Formgiven av Nisse Strinning för String Design AB, 1900-talets mitt.

9 hyllor längd 78, bredd 30, 9 hyllor längd 78, bredd 20, 1 skiva längd 78, bredd 28, 1 skrivbordsskiva längd 78, bredd 50, 2 gavlar höjd 105, 2 gavlar höjd 75, 2 gavlar höjd 76, 2 gavlar höjd 52, 8 baksidor och 1 tidningshylla längd 82, bredd 35 cm.

Slitage. Fanérskador. Repor och rispor.

Utropspris
2 500 SEK