Mahogny. Upptill hyllinredd vitrindel med originalglas, i mitten nedfällbar skrivklaff med fack- och lådinredning. Nertill fyra utdragbara lådor. Bredd 92 cm, djup 52 cm, totaldjup med nedfällt skrivlock 87 cm, höjd 210 cm. Nyckel finns.
Slitage, skador, senare draghandtag.