Bukig front och bukiga ben. Fanerad i olika träslag, delvis med intarsia. Höjd ca 88, längd 83, bredd 37 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fläckar. Torrsprickor. Låsfunktion fungerar ej/nyckel passar ej.