Kopp med fat. Såssnipa med uppsvängda hänklar. Båda med rik dekor i famille rose paletten. Längd ca 11-19,5 cm.
Slitage, repor och stötskador med nagg och avslag. Koppens fat med sprickor. Skålens hänklar med omfattande skador och lagningar (materialbortfall). Tillverkningsdefekter.