TEKÖK, nysilver, empire, Ryssland, tidigt 1800-tal.
Cylinderformad med uppsvängda handtag med lejonmaskaroner, lockknopp i form av kula. Tappkran i form av pelta, mynning med sjöodjurshuvud. Ställ med brännare och svängda ben. H 31.
Slitage, smärre bucklor, tappkranen avbruten.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.