KANDELABRAR, ett par, mässing, Nyköpings Mässingsbruk, 1800-tal.

N 50. Lösa ljusarmar för tre ljus vardera. Balusterformade skaft. Höjd 49 cm.

Bruksslitage. Ljusmanschetter med bucklor och skada. En ljusarm något skev.

Utropspris
1 500 SEK