TEKÖK på RECHAUD, nysilver/pläter, Roger Broadhead & Co, England, 1900-tal.
Tre delar. På tassfötter med rikligt ornamenterade hänklar. Dekor av palmettbård på brännare, kannans liv och lock. Lockknopp i form av frökapsel. Höjd 34 cm.
Slitage. Handtaget något anfrätt. Obetydliga repor, smärre nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.