TALLRIKAR, 16 ST, glas, "Bölgeblick" Aino Aalto, 1900-talets första hälft.
Olikfärgat och -format glas med räfflor. 6 st djupare, diameter 13,5-14 cm. 6 st flatare, diameter 14 cm. 4 st gula, diameter 13-13,5 cm.
Smärre kantskador, sedvanligt slitage.