Patinerad metall. Kröndekor med figuralt motiv. Spegeln signerad. Höjd 163 cm, bredd 42 cm. Konsolbord, bredd 60 cm, höjd 40 cm, djup 20 cm.
Slitage, skadat spegelglas, rost, bristning i ramen.
Motsvarande spegel utan konsol illustrerad Taidetakomo Hakkarainen, Priskurant 1933, nr 2, sid 44 nr 2016.