Ek och bok. Oval skiva med dekor av ringar. Svängda ben med mässingsavslut. Längd 151, bredd 100, höjd 74 cm. 1 iläggsskiva á 60 cm.
Slitage. Fanerskada/lagning. Fläckar. Repor.