Mahogny. Två lådor i sargen, nedåtavsmalnande ben. Nyckelskyltar i mässing. Klädd yta. Bär ägarmonogram "Åbo SS". Längd 124 cm, djup 64 cm, höjd 75 cm
Slitage, skador, senare kompletterade lister och förstärkningar, andra låset utbytt. Nyckel saknas.