Två tallrikar, diameter 26 cm. Två förrättstallrikar, diameter 22 cm. Två troliga kaffefat, diameter 16 cm. Förgyllda kanter. I mitten Kejsar Wilhelm II's monogram och strumpebandsorderns valspråk "HONI SOIT QUI MAL PENSE". Assietter och tallrikar även märkta med namnet på kejsaren yatcht "SMY Hohenzollern".
Bruksslitage. En förrättstallrik med påtagligt nagg. En förrättstallrik samt en tallrik med smärre nagg.