FÅTÖLJ, "Clam Chair" / "Muslinge", Philip Arctander, tillskriven, 1900-talets mitt.
Karmar och ben i bonat trä. Fast stoppad, djuphäftad rygg och sits. Knapparna klädda i läder. Höjd ca 71 cm.
Bruksslitage, benen något lösa. Klädseln med bleking samt fläckar. Troligen senare klädsel.