Mest vykort med stadsvyer, bla från Uppsala, Stockholm, Borås, Marstrand, Örebro, Borgholm, Tidaholm, Vaxholm, olika tyska orter såsom Ems, Dresden, Berlin, ett vykort från Stockholms utställningen 1897, Strassbourg, Nice, Paris, Bremen, Trondheim, . Album av liggande format. 41 x 28 cm.
Slitage, smärre fläckar, album med smärre skador. Ej fullständigt genomgånget.
Ester Bergman (Hjalmar Bergmans syster) enligt namnteckning i bläck.