EMIL NÄSVALL, skulptur, brunpatinerad brons, signerad. Gjutarstämpel Cera Persa Brotal Mendrisio.
"Maj", höjd 55 cm.
Sedvanlig ytsmuts och slitage.
Skulpturen finns utförd i monumentalformat som är placerad i Strykjärnsparken i Söderhamn samt i Danderyd.