LOCKURNA, Eva Jancke-Björk, Bo fajans, Gävle, 1930-/40-tal.
Glaserad i gråvit krackelerad glasyr. Handmålad dekor av snäckor, sjögräs och fiskar i blått. Lock med krönande stiliserad fisk. Signerad Bo 3420 AK och inpressad stämpel. Höjd ca 49 cm.
Obetydligt slitage.