SOCKERSKÅL PÅ FOT MED LOCK, Carl Petter Norlin, Malmö 1838. Vikt ca 880 gram.

Riklig dekor av blad vindruvsklase och stiliserade växter. Delvis godronnerad skål med hänklar. Höjd ca 27 cm.

Obetydliga repor och slitage. Graverad datering Den 26 Januari 1838.

Utropspris
5 000 SEK