Spegelglaset flankeras med spiraldekor, kröndekor i form av pojke ridande på en delfin. Bredd 41 cm, höjd 61 cm.
Slitage, skador och mörka fläckar på spegelglaset.
Motsvarande illustrerad i "Rakkaat Vanhat Tavarat", sid. 81, Valitut Palat, redaktör Leena Nokela