LOCKURNA, porslin, 1900-tal. Otydl. stämpel undertill.

Balusterformad på fot med kvadratisk sockel nedtill, lock krönt med knopp. Dekorerad med bl a byster och blomstergirlander. H 45

Smärre slitage, enstaka nagg i midja.

Utropspris
2 500 SEK