Kaffekanna, tekanna, gräddkanna och sockerskål med lock. Balusterformade med uppsvängda handtag, dekor av girlander, svängda fötter med vädurshuvuden och tassar. Höjd 14-25 cm.
Slitage, någon enstaka buckla, smärre repor, kaffe- och tekanna med invändig beläggning samt något lösa handtag varav ett saknar en benring.