Två cylinderformade och två kvadratiska. Slipat, klart glas, i botten slipat stjärnmotiv. Lock i silver, delvis ostämplade, med krönt kyrilliskt monogram. Höjd 10-11 cm.
Olika glasproppar delvis senare. Ett beslag och en glaspropp saknas. Bruksslitage.