Bägare av Axel Johan Limnell, Växjö 1780. Invändigt och utvändigt delvis förgylld. Höjd 11 cm. Två coasters på kulfötter av Karl Andersson, Stockholm 1896. Diameter 8,5 cm. Bricka med hänklar i form av växter. Svenska importstämplar. Längd 20 cm. Medföljer lockkarott i nysilver.
Slitage. Repor. Bägaren med smärre bucklor.