MATTI HAUPT, skulptur, brons, signerad.
Skogens jungfru. Höjd 29,5 cm + sockel 2 cm.
Smuts, sedvanligt slitage.
Statyn "Skogens jungfru" av Matti Haupt presenterades av UPM som ett tecken på uppskattning och som erkännande för speciella tillställningar. Statyn har gjutits i ett begränsat antal.