Fanerat med mahogny. Skinnklädd skrivskiva. Beslag av mässing. Uppsats med jalusidörr och bakomliggande lådor. Tre lådor i sarg. Fotavslutningar med mässingshylsor. Längd 149. Bredd 80. Höjd 117 cm.
Slitage, repor och märken. Dragknoppar till lådor bakom jalusidörr saknas. En låda låst. Ett ben med torrsprickor vid fäste. Nyckel saknas.