Dekor av festonger. Dekorelement i form av namnet "Gustaf". Längd 23 cm.
Bruksslitage. Mindre nagg på sten och ben. Anlöpningar. Dekorelement med lagning, limrester samt något löst sittande.
Enligt uppgift gåva från Gustaf V Adolf.