Nedåt avsmalnande form, kvadratisk bas samt på fyra rundade fötter. Dekor av bland annat stiliserade blad. Höjd ca 31 cm.
Slitage, repor och stötmärken med mindre bucklor. Den ena manschetten fastlödd. Lagningar.