Mahognyfanér, uppsvängd stoppad rygg, svängda stoppade armlän, stoppad sits, dekor av blommor och ymnighetshorn, svängda ben. Längd 245, djup 75, höjd 122 cm.
Slitage, sprickor, fanérskador, lagningar, klädseln med enstaka fläckar.