SOFFA, barock, 1700-talets mitt.
Stomme av ek. Skuren dekor. Fast stoppad rygg och sits. Kopplad benställning. Längd 144 cm.
Slitage, repor och märken. Förstärkt i sarg. Maskstungen. Mindre avslag. Bakben kompletterade med senare fotavslutningar.