TAKLAMPA, "VP-Globe", Verner Panton, Louis Poulsen, Danmark. Höjd 50 cm.

Klotformad i plexiglas med färgade aluminium-reflektorer. Formgiven 1969.

Bruksslitage, smärre repor och märken. Ej funktionstestad. Takkupan saknas, ledning av.

Utropspris
700 EUR