ATELJÉSTAFFLI, trä, 1900-talets mitt.
Betsat trä. Höj och sänkbart med vev. På hjul. Med två lådor. Plakett i mässing med text " H. Masolle 1884-1969 Porträttmålare, verksam i detta rum och vid detta staffli mellan åren 1936-1969". Höjd 235 cm, bredd 82 cm, djup 70 cm.
Slitage. Repor. Färgfläckar. Ej funktionstestat.
KFs (Kooperativa Förbundets) samlingar, Stockholm