BANKSEDEL 1776/NUMISMATIKA, 1700/1800-tal

Banksedel 1776. Kunglig kungöresle 1743 "At alt Ryskt Kopparmynt här i Riket ej får emottagas hwarken i handel och wandel eller uti krono-utlagor". 10 gravyrer på temat numismatik. varierande format (Banksedel 19,7 x 15,8 cm).

Banksedel med skador, gamla lagningar, revor (har varit i fyra delar). Gravyrerna med fläckar, gulnade. Kungörelse med veck

Utropspris
2 000 SEK