Fanerat med mahogny, rektangulär delvis filtklädd skiva med uppsats, sargen med 2 lådor, etikettmärkt Nordiska Kompaniet, längd 100, bredd 65, höjd 97 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, skadad klädsel, repor, nagg.
Gjordes för hans bror, sedan i arv inom familjen.