TEMUGG, silver. Ryssland, S:t Petersburg, 1847. Vikt ca 172

Delvis förgylld. Kontrollör Dmitrij Ilitsch Twerskoj. Rikt graverad dekor av sommarpalats. Delvis förgylld. Inskription: "IP Epanchinu, 27 december 1855, från bror Nikolaj¨. Höjd 10.

Sedvanligt bruksslitage, bristning i ena sidan vid mynning.

Utropspris
3 000 SEK