KANDELABRAR, 1 par, mässing, modell No 21, Gusums Bruk.
Räfflad pelare. Kvadratisk fot. Svängda ljusarmar med dekor av bladverk. För fem ljus vardera. Höjd ca 37 cm.
Bruksslitage. Några repor. Några sneda ljusarmar. En sned ljuspipa.