SKULPTUR, patinerad brons, Aktiengesellschaft Gladenbeck & Sohn, Berlin, tidigt 1900-tal.

Yngling i klassicerande pose. Höjd 30 cm.

Ytslitage, repor och någon smärre slagskada. Ojämn ytbehandling vid ena knäet.

Utropspris
2 500 SEK