TAKLAMPOR, ett par, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets andra hälft.
Stomme av mässing. Kupa i form av lösa paneler med bladdekor. Höjd ca 45 cm.
Slitage. Ej funktionstestade.