MÄTINSTRUMENT MED STATIV, omkring år 1900.

Mätinstrument i mässing. I trälåda märkt "M.A. Rundlöf, Optiker och Mekaniker, bod: 16, Lilla VAttugatan, Verkstad: 2, Östra Beridarbansgatan, Stockholm". Stativ i trä, lackerat metall och mässing med ställbar höjd. Mätinstrumentets höjd ca 12. Längd ca 30 cm. Stativets kortaste höjd ca 105 cm.

Ej funktionstestat. Ytskikt med slitage. Trä med sprickor. Repor och märken. Troligen senare stativ.

Utropspris
1 500 SEK