BÄGARE, 8 delar, keramik, Kyllikki Salmenhaara, 1970-talets slut.
Vit-, brun-, och kremefärgad glasyr. Märkta KS 101 cm. Höjd ca 9-10 cm.
Slitage, skador.
Konstnären givit bägarna som gåva till rektor Torsten Laakso på Konstindustriella Högskolan år 1980.