KURT EKHOLM, VAS. Sign. Em -31.
Brungul glasyr med reliefdekor. Höjd 26,5 cm, diam. 33 cm.
Sedvanligt slitage.
Kurt Ekholm formgav denna vas under sin praktiktid på Rörstrands porslinsfabrik i Sverige år 1931.
Vasen monterades senare om till en lampfot som prydde sin plats i Kurt Ekholms privata hem på Bergmansgatan 3 i Helsingfors. Efter Ekholms flytt till Sverige 1948 togs el-detaljerna bort.