KINDJAL, kaukasisk, 1900-talets början.

Grepp i horn. Läderklädd balja med silverbeslag. Klinga med otydlig stämpel. Längd 51 cm.

Grepp med mindre sprickor. Klinga med mindre hack och något avbruten spets. Beslagen med bucklor.

Utropspris
4 000 SEK