VÄSKOR, 2 st, Gucci.
Fodrad shopper i logomönstrad canvas. Detaljer i läder, tyg och gulmetall.
Märkt "GUCCI MADE IN ITALY" på plakett samt med numrering.
Bredd 41-36 cm, höjd 37 cm, djup 9,5 cm.
Fodrad, dragkedsförsedd crossbody med justerbar axelrem. Logomönstrad canvas, detaljer i läder, tyg och logomärkt metall.
En dragkedsförsedd ytterficka.
Etikettmärkt "GUCCI Accessory Collection MADE IN ITALY".
Bredd 21,5 cm, höjd 15 cm, djup 7,5 cm.
Shopper: slitage, fläck i fodret.
Crossbody: märkbart slitage.
Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.