SKÄNK, barock, 16/1700-tal.
Ek. Rektangulär form med pardörrar. Kulfötter. Höjd ca 87, längd 123, bredd 64 cm. Nyckel finns.
Slitage. Renoverat och kompletterat. Mindre torrsprickor.