MAT OCH KAFFESERVIS, 60 st, porslin, "Nobelservisen" Karin Björquist, Rörstrand/Gustavsberg.
Vitt benporslin med kantdekor i guld. Bestående av 12 tallrikar (diameter 25,5 cm), 24 tallrikar (diameter 22 cm, 12 med grönt bräm, 12 med blått bräm), 10 assietter (diameter 17,5 cm), 10 kaffekoppar med fat, 2 skålar med lock samt 2 extra skålar utan lock. Stämplade Rörstrand SWEDEN NOBEL JUBILEE 1991 DESIGN KARIN BJÖRQUIST MADE BY GUSTAVSBERG BONE CHINA.
Smärre bruksslitage, locken matchar ej perfekt, några delar ristade över märket, flertalet delar sannolikt sekunda.