Stomme av mahognyfaner, mjukt stoppad sits och rygg. Framben med avslut av hjultrissor. Höjd 104 cm.
Bruksslitage. Fanerskador, sprickor och bortfall. Fläckar. Senare klädsel. Klädsel och stoppning släpper från sargen.