STIG BORGLIND, 27 st, etsningar, 1900-talets första hälft/mitt.
Varierande motiv och storlekar, bl a "Skogsglänta" från 1915, " Sommarlandskap" från 1918, "Sommarnatt", "Månuppgång", "Kastellet i Collioure. Motiv från Pyrenéerna, Medelhavskusten" och "Akropolis (provtryck II)" "Cypripedium". Mått 39x28 till 6,5x8,5 cm.
Portfölj medföljer. Somliga med dedikation till Dani Liebenfeld.
Med varierande ytslitage och gulnad, överlag ett gott skick.
Ur direktör Dani Liebenfeld samling, Norrköping.